Szkolny Zespół Ludowy „Kamieniaki” istnieje już ponad dwadzieścia lat. Początkowo do zespołu należały dzieci ze starszych klas. Obecnie do zespołu należą już nawet przedszkolaki. Głównym celem zespołu jest pielęgnowanie i kultywowanie polskiego folkloru oraz tradycji ludowych, w szczególności: tańca, przyśpiewek, zwyczajów i obrzędów oraz propagowanie ich wśród społeczeństwa.

Dzieci czerpią wiele radości z zajęć tanecznych, na które chętnie przychodzą. Ten rodzaj spędzania wolnego czasu znajduje w naszej szkole coraz więcej zwolenników. Atrakcyjne jest dla nich także to, że mogą występować w strojach ludowych. Przełamują stereotypową opinię, że tańce ludowe są nudne i niemodne. Środowisko wiejskie z racji zamieszkiwania w nim jest dzieciom bliskie, dlatego też łatwiej utożsamiają się z dziedzictwem kulturowym swojej „małej ojczyzny”. Poprzez swój udział w zespole zachowują ciągłość z obyczajami i historią regionu. Młodzi tancerze chętnie i z mozołem ćwiczą elementy tańców narodowych i regionalnych, śpiewają pieśni ludowe, aby móc je zaprezentować przed życzliwą publicznością. Zespół reprezentuje szkołę na różnych uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych. Uczestniczy w konkursach, przeglądach, festiwalach i cyklicznych uroczystościach, np. Gminne Dożynki. Dzieci występują w strojach krakowskich i łowickich, które ściśle nawiązują do tradycji ludowych. Obecnie skład zespołu to 29 dzieci. Szkolny Zespół Kamieniaki jest wizytówką i chlubą naszej szkoły. Spełnia ważna rolę, a wczesny kontakt dzieci z ludową tradycją muzyczną, śpiewem i zabawą może zaowocować w przyszłości uwrażliwieniem na ten rodzaj muzyki. Ważne jest, aby dzieci uczestniczące w zajęciach nadal chętnie rozwijały swoje zainteresowania, a w przyszłości stały się członkami dorosłego zespołu ludowego.

oprac. p. Regina Łopińska

Wydarzenia z udziałem Kamieniaków w roku szkolnym 2023/2024